Seminarski i Diplomski Rad

 Tekuća sredstva
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 20 | Nivo: Eknomski fakultet, Bihać

1. Računovodstveno obuhvatanje tekućih sredstava
1.1 Pojam tekućih sredstava
U skladu sa tačkom 57. MRS-a 1 - Prezentiranje fnansijskih izvještaja neko se sredstvo treba klasificirati kao tekuće:
- ako se očekuje da će se realizirati ili se držati radi prodaje ili potrošnje tijekom
normalnog poslovanja pravne osobe
- kako se drži prvenstveno u cilju trgovanja
- ako se očekuje da će se realizirati u okviru dvanaest mjeseci nakon datuma bilance, ili
- ako se radi o novcu ili novčanom ekvivalentu (kako je definirano u MRS-u 1 -Izvještaj o novčanim tokovima), osim ako je ograničena njegova razmjena ili korištenje za podmirenje obveze, za najmanje dvanaest mjeseci nakon datuma bilance.
Svaka druga sredstva treba pravilno klasificirati kao stalna (netekuća) sredstva.
Dakle, za razlikovanje stalnih od tekućih sredstava značajno je da tekuća sredstva mijenjaju svoj prvobitni pojavni oblik unutar dvanaest mjeseci ili pak u redovnom poslovnom procesu (ciklusu), kako prikazujemo na slici:
Slika: Ciklus tekućih sredstava u redovnom poslovnom procesu
Tekuća sredstva se mogu pojaviti u više pojavnih oblika. Kako je pomenuto, a ističemo najznačajnije oblike:
- novac i novčani ekvivalenti
- kratkoročna ulaganja (dati avansi, dati kratkoročni krediti)
- potraživanje od kupaca i drugih dužnika
- zaliha (materijala, sitnog inventara, rezervnih dijelova, nedovršene proizvodnje, gotovih proizvoda i robe)
- unaprijed plaćeni troškovi (kratkoročna razgraničenja)
1.2. Računovodstveno praćenje novca i novčanih ekvivalenata
Prema tački 6. MRS-a 7. Izvještaj o novčanom toku, novac obuhvaća novac u blagajni i depoziti po viđenju. Novac u bankama i blagajnama dio je tekućih sredstava pravne robe. Novčana sredstva i poslovni događaji u vezi sa njima se bilježe i prate na novčanim (transakcionim) računima u bankama - «žiro računu», otvorenim : akreditivima u domaćoj valuti, blagajni, deviznom računu, otvorenim akreditivima u domaćoj valuti, deviznoj blagajni.
Novac na žiro - računu u računovodstvenom smislu defniše se kao depozit a vista. Žiro (transakcioni) račun pravna osoba otvara kod ovlaštenih finansijskih institucija za obavljanje platnog prometa tj. banaka, na osnovu zahtjeva za otvaranje računa uz prateću vjerodostojnu dokumentaciju po propisanom i utvrđenom postupku u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima. Pravna osoba može otvoriti račun kod više poslovnih banaka, pa u tom slučaju uspostavlja odgovarajuću analitičku evidenciju unutar sintetičkog računa — žiro račun.
Za praćenje prometa i stanja novca na žiro računu, banka dostavlja pravnoj osobi pod o promjenama. Promet se sastoji od bezgotovinskih uplata i isplata, a stanje predstavlja raspoloživa sredstva na žiro računu. U osnovi način plaćanja je bezgotovinski izdavanjem naloga za prenos sa računa povjerioca na račun dužnika, nalog za prenos sadrži osnovne podatke o nazivu i broju transakcionog računa zalogodavca (sa kojeg se vrši plaćanje) i nalogoprimca (u čiju se korist obavlja osakcija) svrsi doznake, vrjednosnom iznosu, mjesto, datum plaćanja, potpis i pečat nalgodavca.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!